Detta webbinarium har redan ägt rum, nedan hittar du inspelad version. För att få information om kommande webbinarier och events, anmäl dig gärna till vårt nyhetsbrev i formuläret på denna sida.
Webbinariet handlar om hur hälso- och friskvårdsföretaget Actic genomförde sitt projekt för att implementera och lansera sitt LMS. Och hur de antog utmaningen att nå ut med webbaserat lärande till en ung och krävande målgrupp, där de valde Totara Learn och H5P som verktyg.
”Vi visste att det skulle bli en utmaning i att möta snapchat-generationens krav och förväntningar. Vi tog denna utmaning på allvar, och vi lyckades. Jag tror att mycket av denna framgång baseras på att vi fick till en attraktiv och visuell användarupplevelse, i kombination med hög grad av interaktivt innehåll och våra uppskattade ’badges’.” – Linda Nilsson, Actic.

Just detta projekt belönades nyligen med den internationella utmärkelsen “Best Sport & Lifestyle Project” från Totara.
Mer information
Nedan hittar du inspelning från webbinariet, du kan också läsa mer i detta kundcase: Så lyckades Actic nå ut till en ung och krävande målgrupp.