Nästa vecka är det dags för den stora årliga händelsen i vår bransch, Promisedagen.
Vid just detta event för två år sedan lanserade vi Totara LMS på den svenska marknaden. Detta hade föregåtts av en rejäl analys över vårt dåvarande, egenutvecklade LMS relaterat till våra kunders krav och önskemål och den tekniska utvecklingen i stort. I denna analys stack Totara redan tidigt ut. Dels som ett innovativt och användarfokuserat LMS, men även utifrån sitt unika erbjudande där öppen källkod kombineras med professionell support.
Även om vi då tyckte att vi gjort vår läxa ordentligt, och hade stora förhoppningar om att Totara LMS skulle bli uppskattat även här i Sverige, så har den ständigt ökande efterfrågan på Totara kraftigt överträffat våra förväntningar.
I dag, två år efter lansering finns det i Sverige dryga 40-talet stora välrenommerade organisationer som använder Totara från Xtractor. Dessa återfinns inom bland annat följande branscher:
- Bank & Finans
- Branschförbund
- Handel
- Industri
- Kommuner
- Myndigheter
- Restaurang
- Telekom
- Utbildningsföretag
För att möta denna efterfrågan har vi på Xtractor satsat rejält på både kompetensutveckling (där våra medarbetare hittills slutfört 10 certifieringar inom Totara) och rekrytering (bara under senaste året har vi blivit 36 % fler medarbetare). Vi har också uppnått status som Platinum partner till Totara, och aktivt bidragit till vidareutvecklingen av systemet.
I denna film så berättar vi kort om vad som fick oss att välja att bli Totara-partner och vad det har inneburit för Xtractor.