DEN DIGITALA (R)EVOLUTIONEN – EN KURS OM DIGITALISERING OCH DIGITALISERINGENS EFFEKTER

Den svenska regeringen har tagit fram en digitaliseringsstrategi, med det övergripande målet att Sverige ska bli bäst i världen på digitalisering. Problemet är bara att digitalisering är ett rätt luddigt modeord som ganska få faktiskt vet vad det innebär.
Så vad är egentligen digitalisering? Och vad får digitaliseringen för betydelse för den enskilda medarbetaren? De här högaktuella frågorna – och fler – får svar i vår kurs ”Den digitala (r)evolutionen”.

Prova på kursen själv
Fyll i detta formulär så får du ett kostnadsfritt prova-på-konto, där du fritt kan ta del av alla kurser i Xtractors kursskafferi under sju dagar.

Våra ämnesexperter
Vi har samarbetat med Peter Andersson och Pia Stider, specialister på digitalt arbetssätt på Exobe.
Vad är utmärkande för kursen?
”Den digitala (r)evolutionen” är en inspirerande och framåtblickande kurs, som varvar framtidsscenarier med konkreta tips till medarbetaren inför och i digitaliseringsprocessen.
Precis som övriga skafferikurser består kursen av en mix av interaktiva moment, filmer, frågor och texter – alltihop snyggt och lättsamt paketerat, vad gäller både språk och grafik.
Vad är syftet med kursen?
Efter att ha gått kursen ska deltagarna:
- förstå vad digitalisering är.
- ha en uppfattning om hur digitaliseringen kan påverka dem som medarbetare.
- ha en (mer) positiv attityd till digitaliseringen.
Hur lång är kursen?
Kursen är knappt 40 minuter lång. Den består av en introfilm och tre kapitel:
- Vad är digitalisering?
- Hur påverkas arbetslivet?
- Vad betyder det för dig?
Hur är innehållet kvalitetssäkrat?
Vi har tagit fram kursen i samarbete med ämnesexperterna Pia Stider och Peter Andersson, som är konsulter och specialister på ledning och styrning av hållbar digital transformation på företaget UClarity. (Se kontaktuppgifter längre ner på sidan.)
Det går också att bygga på kursen med föreläsningar och utbildningsprogram som UClarity tillhandahåller separat.
Finns kursen på flera språk?
Ja, kursen finns på både svenska och engelska.
Får man något på köpet?
Absolut!
Vi bjuder på en Adapt Builder-licens som låter er redigera kursen efter eget tycke och smak.
Dessutom bjuder vi på ett fint formgivet tipsblock med 52 tips för att må bra digitalt. Häng upp det vid kaffeautomaten eller någon annanstans där många medarbetare stannar till, och låt dem riva av ett blad i veckan eller när andan faller på.


